Kvíz 2: štěně na prevenci
Do ordinace přišlo 10ti týdenní štěně, bez cestovatelské anamnézy, na preventivní vyšetření krve. Majitelé nechtějí nic zanedbat. V nálezu jsou tyto abnormality od referenčního rozmezí:
Správná odpověď je: b)
U štěňat dochází k posunu referenčního rozmezí u řady parametrů a laboratoře poskytují referenční rozmezí pro dospělé psy. Problémem je nedostatek dat pro vygenerování spolehlivého referenčního rozmezí u štěňat a u některých parametrů je proto toto rozmezí poměrně široké.
U štěňat ve věku 2-4 měsíců je obvyklá koncentrace erytrocytů kolem 3,8-6,5 T/L, hematokritu 25-60 % a hemoglobinu 82-145 g/l. (U štěňat do odstavu je hematokrit mezi 20-35 %). Celkový počet leukocytů může být velmi variabilní – 6-20 G/L, průměrně však kolem 10-15 G/L.
V biochemickém vyšetření je obvykle elevace ALP (do 7 ukat/l), vápníku (do 3,4 mmol/l), fosforu (do 3,3 mmol/l), pokles celkové bílkoviny (44-70 g/l) a globulinů (16-35 g/l). SDMA u štěňat může být do 0.7 umol/l (16 ug/dl).
K hodnocení diferenciálního rozpočtu leukocytů v podstatě chybí data. Máme hodnoty u psů do odstavu, kde byl počet neutrofilů 4-12 G/L, lymfocytů 3-11 G/L, monocytů 0,5-1,6 G/L a eozinofilů 0,1-1,8 G/L. Lze tedy očekávat, že i několik týdnů po odstavu bude běžným nálezem mírná lymfocytóza a eozinofilie. Pokud je počet eozinofilů při horní hranici, nabízí se u štěňat jejich zvýšení v důsledku migrujících parazitů a proto malému pacientovi jistě neuškodí koprologické vyšetření.
Zdroj obrázku: Nataliia Kvitovska on Unsplash