Menu Zavřeno
Hledáš něco?
< Všechny kategorie
Tiskni

Kvíz 20: močový sediment

Jelikož nám začal adventní čas, dáme si nějaký hezký obrázek s téměr hvězdičkami 🙂 V rámci vyšetření močového sedimentu jsi našla/našel několik záhadných věcí, co by to mohlo být?

 

Správná odpověď: A

Močan amonný (urát) je hnědý nebo žlutohnědý krystal tvaru označovaného jako „trnové jablko“. Někdy nemusí mít trny tak výrazné, mohou být hladší a krystal připomíná kalcium-karbonáty. Mohou se tvořit při jakémkoliv pH moči, ale nejraději mají neutrální až kyselé pH. Vyskytují se u pacientů se vrozenými nebo získanými portovaskulárními anomáliemi, při terapii určitými chemoterapeutiky a u psů s genetickou predispozicí k tvorbě urátů – dalmatinů, anglických buldoků nebo černých ruských teriérů, vzácněji u zdravých psů jiných plemen.

Struvity jsou bezbarvé krystaly popisované jako „rakvičky“. Jsou velké a proto jsou dobře viditelné i při malém zvětšení a jsou to nejčastější krystaly u psů a koček. Mnohdy je nacházíme i u klinicky zdravých zvířat a i když mohou být při jakémkoliv pH, nejraději mají neutrální až alkalické pH. Infekce močových cest s ureáza pozitivními bakteremie mohou zvyšovat tvorbu struvitů.

(Krystaly bilirubinu jsou jehlovitého tvaru, žluté, a obvykle malé. Tvoří se často u psů a jsou bez klinického významu. U koček je nález považován za patologický a je indikací k vyšetření jater a žlučových cest. Kalcium oxalát monohydrát má různý tvar a je tvořen při nadbytku vápníku a oxalátu (zejména společně s dihydrátem), u zvířat bez urologických potíží nebo u pacientů s oxalátovou urolitiázou, hyperkalciurií, hyperoxalurií nebo vzácně otravou ethylenglykolem. Specifická forma kalcium oxalátu monohydrátu, tvaru připomínajícího plaňky do plotu, je mnohdy přítomna u otrav ethylenglykolem (ale není specifická)).

 

Obrázek: eclinpath.com / Urinalysis atlas – licence CC 4.0

Obsah