Menu Zavřeno
Hledáš něco?
< Všechny kategorie
Tiskni

Kvíz 44: neonatální izoerytrolýza

Chovatel má britskou kočku a bojí se neonatální izoerytrolýzy (NI). Ve které situaci (křížení) budou její koťata v riziku rozvoje NI?

A) kočka má krevní skupinu B, kocour má krevní skupinu A

B) kočka má krevní skupinu A, kocour má krevní skupinu B

C) kočka má krevní skupinu A, kocour má krevní skupinu A a je nositelem alely pro krevní skupinu B

D) kočka má krevní skupinu B, kocour má krevní skupinu B a je nositelem alely pro krevní skupinu A

 

 

Správná odpověď: A

Kočky s krevní skupinou B mají silné protilátky proti krevní skupině A, které přestupují do kolostra a mohou být příčinou neonatální izoerytrolýzy (NI). V riziku jsou koťata s krevní skupinou A, které přijmou kolostrum během období zvýšené střevní permeability cca 12 hodin po porodu. Kočky s krevní skupinou A mají pouze slabé anti-B protilátky, které neonatální izoerytrolýzu nezpůsobují. Tudíž i kdyby byly koťata krevní skupiny B, není nutné je odstavovat.

Koťata krevní skupiny A se mohou narodit pouze pokud má některý z rodičů krevní skupinu A, jelikož je krevní skupina A dominantní. (Koťata krevní skupiny B se mohou narodit i rodičům s krevní skupinou A).

Kočka s krevní skupinou B má silné anti-A protilátky: pokud je kocour krevní skupiny A, budou mít buď všechna koťata krevní skupinu A (pokud byl genotyp otce A/A) nebo část koťat krevní skupinu A (pokud byl genotyp otce A/B) a toto křížení je z hlediska rozvoje NI rizikové (v riziku budou pouze koťata s krevní skupinou A).

Kočka s krevní skupinou A může být křížena s jakýmkoliv otcem bez rizika rozvoje NI. Odpověď d) „kocour má krevní skupinu B a je nositelem alely pro krevní skupinu A“ je nesmysl, otec s fenotypem B musí mít genotyp B/B.

 

Pokud dojde k rizikovému křížení, je možné po dobu zvýšené střevní permeability nakojit koťata od náhradní matky (s krevní skupinou A). Dle dosavadních údajů je mléko kojící kočky plnohodnotnou náhradou kolostra (z hlediska imunity).

 

 

Fotografie:  JackieLou DLPixabay

 

 

Autor kvízu: MVDr. Ivana Váňová, Ph.D.

 

Obsah