Menu Zavřeno
Hledáš něco?
< Všechny kategorie
Tiskni

Kvíz 33: oční červ

Dnešní kvíz je inspirován seminářem „Od parazitologie k onkologii“: Jak se jmenuje oční červ parazitující ve spojivkovém vaku i u českých psů?
a) Toxocara canis
b) Phortica variegata
c) Loa Loa
d) Thelazia callipaeda

 

 

Správná odpověď: D)

Thelazia je nematod parazitující ve spojivkovém vaku psa pod třetím víčkem. Phortica variegata je jméno mouchy, která psa infikuje. V jednom oku může být jeden až dvě desítky nematod a oko může být klinicky asymptomní. Infekce je často unilaterální. Nematoda je možné (např. místo medikamentózní terapie) mechanicky odstranit výplachem vlažným fyziologickým roztokem.
Při nálezu thelazií prosím vyplňte formulář pro lepší monitoring epidemiologické situace: https://www.thelazia.cz/novy-nalez/
Na webu thelazia.cz se dozvíte všechny informace o biologii a diagnostice parazita. Onemocnění se může vyskytovat i u lidí.

 

 

Obrázek: Marino V, Gálvez R, Mascuñán C, et al. Update on the treatment and prevention of ocular thelaziosis (Thelazia callipaeda) in naturally infected dogs from Spain,
International Journal for Parasitology, Volume 51, Issue 1, 2021, Pages 73-81, https://doi.org/10.1016/j.ijpara.2020.08.007.

Obsah