Kvíz 21: ANA test versus IMHA
Máš v ambulanci pacienta, který má s největší pravděpodobností imunitně-zprostředkovanou anémii. Pomůže ti v diagnostice IMHA ANA test?
a) ano
b) ne
Správná odpověď: B
Tentokrát netradičně málo možností, ale jelikož se s touto problematikou v labině setkáváme, přišlo mi fajn hodit dotaz do pléna. Pro vlastní diagnostiku IMHA není ANA test použitelný, není totiž autoimunita jak autoimunita. Pokud má pes „pouze“ IMHA, je ANA test negativní. Samozřejmě, určité (malé) procento psů s IMHA jako jedním z příznaků systémového lupus erythematosus (ANA) bude mít i pozitivní ANA test. Avšak přítomnost regenerativní anémie a pozitivní ANA test nestanovuje diagnózu IMHA.
ANA test detekuje antinukleární protilátky, které jsou opravdu to, co test slibuje, tj. protilátky proti částem buněčného jádra. To zrovna savčím erytrocytům chybí a proto asi není překvapivé, že bude ANA test u IMHA negativní.
Diagnostiku IMHA provádíme pomocí přímého Coombsova testu, pokud vyjde test negativně, stále IMHA zůstává v diferenciálních diagnózách, protože senzitivita testu je pouze kolem 70 %. Diagnózu IMHA je možné stanovit i na základě perzistence aglutinace po promytí erytrocytů (trojnásobné promytí, ne šolichání a kapkou fýzáku na sklíčku) nebo jiných kritérií (ale o tom jindy).
Naopak pro diagnostiku SLE nám pozitivní ANA test nestačí, musíme mít kromě toho splněných více klinických kritérií (2 hlavní příznaky (kožní léze, polyartritida, hemolytická anémie, glomerulonefritida n. proteinurie, polymyositida, leukopenie, trombocytopenie) nebo 1 hlavní příznak a 2 vedlejší (horečka neznámého původu, KP CNS vč. záchvatů, ulcerace v tlamě, lymfadenopatie, perikarditis, pleuritis)).
Obrázek: Simon Caulton – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20521932