Kvíz 9: krevní nátěr II
Správná odpověď je: a)
Na krevním nátěru je vidno erytrocyty ve formaci rouleaux, tzv. penízkovatění. Jedná se o formaci erytrocytů, která vzniká v důsledku hyperproteinemie. Současná hypoalbuminemie tento stav potencuje. Rouleax je proto nespecifickým ukazatelm zánětu (u koní je však fyziologické). Kromě toho je na nátěru vidět metamyelocyt, prekurzor neutrofilu (jedná se o vývojové stadium před tyčkou). Vyplavují se v případě závažných zánětů a leukemoidních reakcí. Nejedná se však o onkologický proces, pouze tak vysokou poptávku po neutrofilech, které kostní dřeň není schopna vyhovět. Kromě metamyelocytů budou v nátěru neutrofilní tyče (neutrofil bez segmentovaného jádra) a segmentované neutrofily. Metamyelocyty nemusí hematologický analyzátor správně identifikovat a mohou se nacházet např. v populaci monocytů.
Chronická lymfocytární leukemie se nabízí pouze dle věku pacienta – na nátěru by však při této diagnóze byly dospělé lymfocyty.
Pelger-Huetova anomálie je vrozená benigní hyposegmentace zejm. neutrofilů a eozinofilů, která se vyskytuje u řady plemen, např. australského ovčáka, basenji, samojedů ale i kříženců. Dědí se autozomálně dominantně s variabilní penetrací a například v USA byla zjištěna prevalence u australských ovčáku až téměř 10 %. Není spojena s klinickými potížemi, neutrofily jsou plně funkční. Netrénovaný personál nebo automatický analyzátor může vyhodnotit krevní nátěr jako posun doleva, tj. přítomnost zánětu. Neutrofily nemají u PH anomálie toxické změny (např. bazofilní cytoplasmu jako metamyleocyt na obrázku). PH anomálie může být i vzácně přechodná, vlivem některých léků či infekcí.