Menu Zavřeno
Hledáš něco?
< Všechny kategorie
Tiskni

Kvíz 84: nemocný belgický ovčák

Sedmiletý belgický ovčák, krmen komerční dietou, byl prezentován s historií občasné svědivosti bez zjevné příčiny během posledních dvou let. Poslední měsíc měl záchvaty po námaze, spojené se slabým pulzem. Dva dny před návštěvou byl apatický, měl PuPd a zvracení. V rámci biochemického vyšetření byly přítomny tyto abnormality:

 

albumin 37,2 g/l (norma 30-37 g/l)

ALP 200 U/l (norma <131 U/l)

ALT 203 U/l (norma <85 U/l)

GLDH 40 U/l (norma <10 U/l)

amyláza 2651 U/l (norma <1157 U/l)

lipáza 746 (norma <300)

vápník ionizovaný 0,73 mmol/l (norma 1,32-1,51 mmol/l)

hořčík 0,45 mmol/l (norma 0,47-0,63 mmol/l)

fosfor 2,02 mmol/l (norma 0,7-1,6 mmol/l)

 

Jaký další test by si indikoval/a?

a) cPLI

b) kortizol

c) vyšetření moči

d) PTH

 

 

Správná odpověď: D)

 

Nejzásadnějším nálezem je hypokalcemie s hyperfosfatemií. Bez současné azotemie je tato kombinace sugestivní pro hypoparathyoidizmus. PTH je důležité pro střevní absorpci vápníku, resorpci vápníku z kostí a fosfaturii. Hyperfosfatemie umocňuje hypokalcemii inhibicí tvorby aktivní formy vitamínu D. V rámci diferenciálních diagnóz je na zváženou intoxikace etylenglykolem. Elevace ukazatelů hepatocelulárního poškození současně s enzymy svědčí o susp. pankreatitidě. Pankreatitida by mohla způsobit hypokalcemii a hypomagnezemii, ale ne hyperfosfatemii. U hypoadrenokorticizmu nebývá přítomna hypokalcemie ani hyperfosfatemie. Vyšetření moči by mohlo být užitečné při otravě etylenglykolem.

Koncentrace PTH u tohoto psa byla 25 pg/ml (norma 8-45 pg/ml), což je při současné hypokalcemii patologicky nízká hodnota potvrzující hypoparathyroidizmus.

 

 

Kazuistika upravena dle: Freeman KP & Klenner S: Veterinary Clinical Pathology: A case-based approach.

Obrázek: SnottyBoggins from Pixabay 

Obsah