Menu Zavřeno
Hledáš něco?
< Všechny kategorie
Tiskni

Kvíz 65: giardia

Test byl inspirován webinářem: disasters, difficulties & setbacks: „Giardiasis = diarrhoea = metronidazole?“ od Jennifer von Luckner

U mladého psa s průjmem ti vyšel pozitivní test na giardii. Podával/a jsi fenbendazol a stav se upravil, včera vyzobl poslední dávku. Jak provedeš kontrolu terapie?

A) nebudu nic dělat, pes je v pohodě

B) pět dní po ukončení terapie udělám rychlotest

C) změřím CRP

D)  udělám klasickou flotaci o měsíc

 

 

 

Správná odpověď: B

Standardně se kontrola terapie giardie doporučuje 5 dní po ukončení terapie některou z diagnostických metod (přímým nátěrem/flotací/antigenem/PCR). Další terapeutické kroky jsou však doporučeny pouze v případě, že pes vykazuje klinické příznaky a tudíž nelze označit za chybu ani odpověď A), zejména, pokud pes nepředstavuje riziko nákazy pro další zvířata nebo lidi.

Pro diagnostiku giardií se obecně doporučuje sbírat trus 3-5 dní. Rychlotesty jsou více senzitivní než mikroskopie a mohou být pozitivní i v případě intermitentního vylučování. Vzhledem k rychlosti obnovy střevního epitelu se nepředpokládá pozitivní výsledek při kontrole terapie (tj. do týdne je PCR negativní). Pokud by však giardie nebyla eliminována, lze se inspirovat v humánu a udělat druhou kontrolu terapie 14 dní po ukončení dalšího terapeutického trialu.

Pro zvýšení šance na terapii a snížení rizika reinfekce je vhodné během terapie krmit nízkozbytkovou, nízkosacharidovou dietou s vyšším obsahem proteinu, zabezpečit hygienu prostor, očistu misek a provádět koupele psa v chlorhexidinu.

Zajímavé čtení je zde (odkaz).

 

 

Obrázek: Szabolcs Molnar from Pixabay

 

 

 

Obsah