Menu Zavřeno
Hledáš něco?
< Všechny kategorie
Tiskni

Kvíz 64: průjmující štěně

Do ordinace ti přinesli 8týdenní štěně s průjmem. Naposledy bylo vakcinováno týden dozadu. Máš podezření na parvovirus, jak si potvrdíš infekci?

A) Rychlotestem na parvovirus

B) Kvalitativní PCR z trusu

C) Kvalitativní PCR z krve

D) Kvantitativní PCR z trusu

E) Dle typu vakcíny

 

 

Správná odpověď: D, E

Diagnostika parvovirózy u nedávno vakcinovaného štěněte může být těžká a někdy na hranici našich možností. Cca deset dní (až tři týdny) může být pozitivní postvakcinační nález v trusu (tj. rychlotest a PCR). I když se výrobci testů snaží posouvat hranice senzitivity nad postvakcinační vylučování, může být interpretace náročná. To samé platí o stanovení parvoviru z krve.

Nadějí na odlišení postvakcinační a terénní infekce je kvantitativní stanovení parvoviru v trusu, kde se lze navzdory absenci referenčních hodnot domnívat, že vysoká nálož viru svědčí o klinické infekci. Druhou variantou je typizace PCR viru z trusu, pokud bylo zvíře vakcinováno kmenem parvoviru, jenž již necirkuluje, tj. CPV-2. Pokud byl pes vakcinován vakcínou s obsahem terénního kmenu, např. CPV-2b, tak tato typizace nepomůže.

Dobrá zpráva na závěr – dle studie z tohoto roku se zdá, že tento fenomén postvakcinačního vylučování viru je nejvyšší při primovakcinaci (62 % pozitivních psů po první dávce vs. 6 % po druhé dávce).

 

 

Obrázek: Pexels from Pixabay

 

 

 

Obsah