Menu Zavřeno
Hledáš něco?
< Všechny kategorie
Tiskni

Kvíz 4: štěně s leptospirou

Na ošetření bylo přivedeno štěně (11 týdnů), doposud řádně vakcinováno, s podezřením na leptospiru. Pes je již alespoň deset dní špatný.

Jaké vyšetření uděláš?

a) protilátky na leptospirózu

b) PCR z moči

c) PCR z krve

d) močový sediment pro nález leptospir

 

Správná odpověď: b)

 

Protilátky (stanovení aglutinací) je perfektní způsob detekce střetu s leptospirou, avšak pouze pokud nebylo zvíře vakcinováno (nebo od vakcinace uplynulo několik měsíců). K sérokonverzi dochází rychle, obvykle do 10 dní. Sérovary mohou mezi sebou křížově reagovat.

V krvi se leptospira vyskytuje pouze první dny infekce (obvykle max 4-7 dní), pak se vylučuje pouze močí. Laboratoře umožňují současné zaslání krve i moči na PCR se zpracováním za jednu cenu, což dilema materiálu zjednodušuje. Je však důležité vědět, že více než týden po klinických příznacích nemá smysl posílat na PCR pouze krev!

Mikroskopicky při hodnocení močového sedimentu leptospiry opravdu nenajdeš, nejsou vidět. Mohou se vizualizovat pouze metodou temného pole nebo po speciálním barvení. Aby byly leptospiry v moči vidět, musí jich být alespoň 10000-10000000/ml moči.

Pokud by tě zajímalo více informací o leptospiře, přečti si náš článek – zde. Pro leptospirózu existuje i konsenzus – v angličtině zde.

 

Obrázek: People photo created by user18526052 – www.freepik.com

Obsah