Menu Zavřeno
Hledáš něco?
< Všechny kategorie
Tiskni

Kvíz 37: hyperkalcemie

V ordinaci přišel na ošetření 7letý bígl s Pu/Pd inapetencí. V rámci biochemického vyšetření byla odhalena hyperkalcemie 4,1 mmol/l. Jaká je pravděpodobná příčina hyperkalcemie na základě dalších vyšetření?

A) selhání ledvin

B) primární hyperparathyroidizmus

C) hyperkalcémie asociovaná s neoplazií

D) hypervitaminóza D

E) hypoadrenokorticizmus

 

Správná odpověď: B

U pacienta je přítomna hyperkalcemie potvrzena měřením ionizovaného vápníku. Hyperkalcemie způsobuje mineralizaci měkkých tkání a tento proces vede mimo jiné k selhání ledvin. Pu/Pd se u těchto pacientů vyskytuje před azotemií z důvodu interference vápníku s akcí antidiuretického hormonu. U hyperkalcemie následkem selhání ledvin bývá hladina fosforu zvýšena. Dominantním nálezem je hladina PTH v normě při současné hyperkalcemii – jedná se o patologický nález, jelikož fyziologická odpověď na hyperkalcemii je pokles PTH.

V rámci analýzy příčin hyperkalcemie je extrémně důležitá preanalytické fáze: PTH, PTH-rp i vitamin D se stanovují ze stočených a chlazených vzorků a ionizovaný vápník je nutné měřit z anaerobně odebrané krve. Při nedodržení těchto zásad může lehce dojít k nesprávné diagnóze z důvodu falešně negativních výsledků.

 

Kvízové otázky v následujícím měsíci pro nás připravil MVDr. Vašek Ceplecha, Ph.D., MRCVS, tudíž se máme opravdu na co těšit 😊

 

Obsah