Menu Zavřeno
Hledáš něco?
< Všechny kategorie
Tiskni

Kvíz 25: pankreatická lipáza

Do ordinace ti přišel o 14.00 pes se zvracením a průjmem. Majitelé ráno v 8.00 nabídli psovi krmení. Dle klinických příznaků máš podezření na pankreatitidu a chtěl/a bys stanovit cPLI.

Můžeš teď odebrat krev?

a) ano

b) ne

 

 

 

Správná odpověď: A)

I když se  dlouho tradovalo, že pes musí mít pro odběr PLI 12hodinovou hladovku, studie z roku 2014 toto vyvrátila. V této studii měřili PLI po hladovce a následně v 15ti intervalech v čase 15 min až 8 hodin po nakrmení. V hodnotách PLI nebyl statisticky významný rozdíl a současně žádný pes neměl zvýšení do hodnot sugestivních pro pankreatitidu. Originální studie je zde: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7337204/

PLI se někdy označuje jako cPLI nebo fPLI, dle toho, zda se jedná o psí (cPLI) nebo kočičí (fPLI) pankreatickou lipázu. Jedná se o specifický enzym produkovaný v pankreatu na rozdíl od (nespecifické) lipázy produkované kromě pankreasu i v játrech, ledvinách nebo jiných tkáních (např. lipoproteinová lipáza). Pod pojmem DGGR lipáza se označuje novější metoda stanovení lipázy (nespecifické), která má vyšší senzitivitu (93 % oproti  60 % původní metody).

 

Obrázek: dillondygertPixabay

Obsah