Menu Zavřeno
Hledáš něco?
< Všechny kategorie
Tiskni

Kvíz 144: vysazování léků

 

U kterých léčiv je důležité postupné vysazování?

a) thyroxin

b) omeprazol (inhibitor protonové pumpy)

c) kortikoidy

d) atenolol (beta-adrenergní agonista)

 

 

 

 

Správná odpověď: B, C, D

 

U léků, u nichž je nutné postupné vysazování, se při rychlost vysazování bere v úvahu několik faktorů: délka podávání léčiva, ohrožení života vysazením léčiva, použití konkurenčních léčiv se stejným cílem, přítomnost nežádoucích účinků, poločas rozpadu léčiva nebo například potenciální závažnost následků vysazené léčiva (tj. návrat onemocnění). Mezi léčiva, u kterých je známa nutnost postupného vysazování patří kortikoidy (pokud byly podávány déle než 2-3 týdny v dávce > 0.25 mg/kg), další imunosupresiva (mykofenolát, cyklosporin), antikonvulziva (benzodiazepiny, barbituráty, analogy GABA), inhibitory protonové pumpy (riziko hypergastrinemie), sympatolytika (vysazení beta-adrenergních může vést k tachykardii, alfa-adrenergních k hypertenzi), opioidy (pokud byly podávány déle než 2 týdny), léky pro behaviorální terapii (kromě fluoxetinu).

Naproti tomu v případě tyroxinu není nutné postupné vysazování. K návratu hodnot tyroxinu již po týdnu od vysazení, i tak se však pro případné testování doporučuje vyčkat alespoň 6 týdnů.

 

 

Zdroj: https://www.cliniciansbrief.com/article/drug-withdrawl-sydrome-opioids-veterinary, https://cvm.msu.edu/vdl/laboratory-sections/endocrinology/thyroid-function-in-dogs

Fotografie: freepik

 

webináře z klinické patologie

Obsah