Menu Zavřeno
Hledáš něco?
< Všechny kategorie
Tiskni

Kvíz 1: dirofilárie

Majitelé se vrátili před týdnem z dovolené v Chorvatsku. Na internetu se dočetli, že mohl pes chytit srdcového červa a rádi by jej proto nechali otestovat.

Jaké vyšetření uděláš?

  1. Knottův test
  2. PCR mikrofilárie z krve
  3. dirofilaria antigen (sérologie nebo rychlotest)
  4. žádný

 Správná odpověď je: d)

Pes se nakazí dirofilarií ve stadiu L3 larvy. Larva L3 se přemění na L4 larvu v podkoží, tuku nebo svalovině během 1-12 dní. Finální proměna z larvy L4 na L5 (pohlavně nedospělá larva) trvá 50-68 dní. Larvy L5 migrují do vaskulárního systému kde maturují v dospělce, což trvá 99-150 dní. Za ideálních podmínek trvá vývoj alespoň půl roku.

Knottův test detekuje mikrofilárie v krvi a je přesnější než krevní nátěr jelikož v rámci procedury larvy koncentruje. Je ním možné detekovat obě dirofilárie.

PCR mikrofilárie z krve detekuje larvy dirofilárií, je citlivější než Knottův test. Je ním možné detekovat obě dirofilárie.

Dirofilaria antigen je stanovení sekrečního antigenu dospělých samiček dirofilárií D. immitis. Test je negativní v případě pouze přítomnosti samců nebo menšího počtů samiček. Detekuje primárně D. immitis, v malé míře může křížově reagovat s D. repens nebo Angiostrongylus. Na rozdíl od většiny rychlotestů, které jsou zaměřeny na detekci protilátek, detekuje test přímo přítomnost dirofilarie v těle jedince a pozitivní test znamená aktivní infekci. Test může být falešně negativní v přítomnosti imunokomplexů, které brání navázání antigenu v testu. V tom případě je doporučeno vzorek tepelně zpracovat a následně otestovat znovu. Toto zpracování vede k „rozbití“ imunokomplexů a uvolněný antigen může v testu reagovat.

Všechny testy mají smysl nejdřív 5 měsíců po infekci (s opětovným testováním za dalších 5 měsíců), proto při návratu ze zahraničí nemá význam provádět jakýkoliv test.

Zdroj obrázku: Alan R Walker

Reklama.

 

 

Obsah