Menu Zavřeno
Hledáš něco?
< Všechny kategorie
Tiskni

Kvíz 96: plemenná specifika u psů

 

Poznáš která laboratorní abnormalita se týká kterého plemene?

A) trombocytopenie

B) elevace ALP

C) nižší hladina celkového tyroxinu

D) hyperlipidemie

 

1) Kavalír King Charles španěl

2) knírač

3) bernský salašnický pes

4) greyhound

 

 

Správná odpověď: A-1, B-3, C-4, D-2

 

Doposud byla popsána řada plemenných specifik, které jsou více nebo méně klinicky relevantní. Potrápit nás mohou zejména:

Trombocytopenie – ta je přítomna u více plemen psů, ale nejzávažnější je u kavalír King Charles španělů, kteří nemají referenční rozmezí pro počet trombocytů. Netýká se to však všech kavalírů a proto v případě trombocytopenie kontrolujeme krevní nátěr – pokud je jedná o tuto „benigní“ trombocytopenii, budou na nátěru velké trombocyty tzv. makrotrombocyty. Mírná trombocytopenie může být např. i u některých chrtů.

Elevace ALP byla popsána u bernských salašnických psů a to zhruba do 2,5násobku obvyklé hodnoty.

Snížená hladina tyroxinu nás potrápí v diagnostice hypotyreózy zejména chrtovitých plemen. Pokud bychom tuto diagnózu u greyhounda (příp. některých dalších chrtů) zvažovali, musíme obvykle volit širší panel testování hormonů štítné žlázy a zejména kriticky zhodnotit klinické příznaky.

Hyperlipidemie je přítomna u některých malých kníračů. Obvykle je přítomna od středního věku a je spojena s hypertriglyceridemií v podobě chylomikronů, což znamená, že máme „mléčné sérum“. Postižení jedinci mohou být asymptomní, někteří mohou mít klinické příznaky podobné pankreatitidě.

 

Obrázek: Isabell Wolf /Pixabay

Obsah